NOVE INFORMACIJE O VIRUSNOJ INFEKCIJI COVID-19
Ovih dana najveće probleme za psihičko i fizičko zdravlje predstavljaju nam visoke temperature. Tako fokusirani na rashlađivanje, poslednje dve nedelje mnogim pacijentima promakli su simptomi Covida19. Reagovali su tek kada im je zaista disanje bilo otežano i kada od malaksalosti i bolova u celom telu nisu mogli obavljati svakodnevne aktivnosti, čak ni one najlakše.
Deci, koja su se žalila na malaksalost i bolove u ždrelu, pojasnili su da je to od „sunca, bazena i previše gaziranih, hladnih pića“.
A da li je baš tako? Kako da prepoznamo simptome virusne infekcije COvid-19 kod dece? Kakva je nova varijanta LB.1 virusa koja izaziva ovaj letnji talas infekcije COVID-19?
Kakva je trenutno situacija?
Da se infekcija ne dešava samo u Beogradu govore i poslednji objavljeni podaci iz Pirota (https://www.pirotskevesti.rs/): “U prethodnih sedam dana, od 12. do 18. avgusta, od 250 testiranih lica (Ag) u okrugu pozitivno je 98 lica što čini 39,2% pozitivnosti što je 8% više u odnosu na prehodnu nedelju. U Opštoj bolnici Pirot u prošloj nedelji hospitalizovana su 4 lica od Kovid-a 19”.
Putovanja, druženja, društvena dešavanja, koncerti, festivali, otvorili su vrata i mogućnosti za širenje visoko zaraznih varijanti virusa. Korona (COVID-19) je zarazna bolest uzrokovana virusom SARS-CoV-2. Ovaj virus stalno mutira, pa tako i menja načine na koje pokušava da uđe u ljudsko telo. Prema podacima Centra za kontrolu bolesti i prevenciju (USA) dosadašnjim varijantama koje su se brzo širile FLiRT — KP.3.1.1, KP.3, KP.2 i KP.1.1, pridružio se, od maja meseca, i LB.1. Ovo je veoma zarazna varijanta omikrona. Ove mutirane nove varijante, udružene sa oslabljenim imunitetom naših organizama sigurno da doprinose porastu slučajeva zaraženih.
Izvestan broj dece i odraslih bili su tokom poslednjih mesec, dva inficirani virusom, a da to nisu ni znali. Imali su simptome slične gripu ili prehladi. Objašnjenje su našli u izuzetno visokim temperaturama, neadekvatnom rashlađivanju, hladnim pićima. Međutim, ukoliko pogledamo tabele zaraženih u okruženju i državama u kojima smo boravili tokom godišnjih odmora i letnjeg raspusta, možemo primetiti skok broja dijagnostikovanih slučajeva. U trenutku pisanja teksta Italija je prednjačila. Iz tog razloga i postoji izvesna bojazan zbog ponovnog izbijanja Covid infekcije šireg tipa (naročito zbog poslednjih mutiranih varijanti, veoma virulentnih,koje se lako prenose, pod nazivom FLiRT i LB.1).
Kakvi su simptomi?
Kod većine dece zaražene virusom razvijala se blaga do umerena respiratorna infekcija. Oporavak je bio lak i nije zahtevao neke dodatne terapije i tretmane. Simptomi obično počinju 5-6 dana nakon izlaganja virusu (koga najčešće nismo svesni, ni mi, a ni deca) i traju do dve nedelje. Trajanje simptoma i njihov intenzitet zavisi od prethodnoh psihofizičkog zdravlja inficiranog deteta.
Najbitnije je ne zanemarivati simptome bolesti i signale koje nam telo šalje.
Najčešći simptomi su:
- Groznica
- Jeza
- Bolovi u telu
- Bol u grlu (suvoća grla i “žarenje”).
Manje uobičajeni simptomi su:
- Jak umor, malaksalost
- Curenje ili zapušen nos
- Kijanje
- Glavobolja
- Bolovi očnih jabučica
- Vrtoglavica
- Suvi i uporni kašalj.
Pored ovih individualno se javljaju i: gubitak apetita, mučnina, povraćanje, bol u stomaku ili dijareja. Gubitak ili promena čula ukusa ili mirisa se sporadično manifestuju. Starija deca i adolescenti se žale na teškoće sa spavanjem zbog intenziteta simptoma koje osećaju.
Terapija je simptomatska.
Obavezno se javite ordinirajućem pedijatru ukoliko:
- Zabrinuti ste zbog simptoma Covid-19 kod sebe ili deteta ili niste sigurni šta da radite
- Simptomi se pogoršavaju ili ne prolaze
- Vi ili dete imate druge znake bolesti, kao što su osip, gubitak apetita ili osećaj slabosti koji ne prestaje
- Vi ili dete imate visoku temperaturu koja traje 5 dana ili više ili se ne spušta antipireticima koje inače koristite
- Dete vam je mlađe od 3 meseca i ima temperaturu od 38C ili višu
- Dete vam je staro od 3 do 6 meseci i ima temperaturu od 39C ili više.
Autor: M. Psych. dr Olivera M. Ćirković, spec. pedijatrije, master geštalt psihoterapije